Już na samym wstępie należy zaznaczyć, że mimo mylącej nazwy, futbol amerykański narodził się w Europie. Wszystko zaczęło się od gier zespołowych, których celem było umieszczenie piłki w bramce przeciwnika na wszelki możliwy sposób, czy to przy użyciu rąk, czy nóg. Na rozwój tego sportu ogromny wpływ miało rugby oraz piłka nożna. Co do nazwy futbolu, pojawiają się różne opinie, jeśli chodzi o jej rodowód. Najbardziej popularne z nich twierdzą, że chodzi w niej o sposób gry „na piechotę” (on foot) lub o rozmiar piłki, której długość wynosi jedną stopę według dawnej miary.
Pierwszy mecze futbolu amerykańskiego były rozgrywane już w latach 60. XIX wieku przez studentów uczelni wyższych w Stanach Zjednoczonych. Był to czas, w którym przepisy regulujące grę były nieustannie modyfikowane i ulepszane. Konieczność taką ujawniały niesamowicie częste kontuzje, a nawet zgony zawodników! Klub „Oneida” wprowadził do rozgrywek tzw. zasady bostońskie. Przełomem było międzynarodowe spotkanie pomiędzy amerykańskim Harvardem a kanadyjską uczelnią McGill z Montrealu. Drużyny rozegrały dwa mecze, jeden na zasadach bostońskich, zaś drugi na podstawie reguł rugby.
Lata 70. XIX wieku przyniosły wiele zmian w świecie futbolu amerykańskiego. Utworzona zostaje pierwsze organizacja tego sportu - Intercollegiate Football Associaton. Związek ten skupia drużyny z uniwersytetów Harvarda, Columbia oraz Princeton. Z czasem do grupy dopisuje się także uczelnia Yale, z której wywodzi się jedna z najważniejszych postaci w historii futbolu amerykańskiego. Walter Camp, bo o nim mowa, sprawił, że nowa dyscyplina zaczęła znacząco różnić się od rugby i piłki nożnej. Przyłożenie (touchdown) stało się najlepszą metodą na wygranie meczu, zaś gracze musieli od teraz przebyć z piłką minimum 5 jardów podczas trzech prób. Futbol zaczął coraz bardziej przypominać widowiskowy sport, który znamy dzisiaj.
Kolejne lata przyniosły rozwój ligi uniwersyteckiej oraz popularyzację sportu na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Początek XX wieku to jednak czas ogromnych zmian w regułach gry z powodu bardzo wysokiej śmiertelności zawodników. W samym roku 1905 umarło aż 18 studentów! Prezydent Roosevelt wymógł na władzach sportowych radykalną zmianę przepisów, które od tego czasu zakazały tworzenia niebezpiecznych formacji oraz wprowadziły inne ustawienie zawodników na boisku. Co więcej, gracze zostali wyposażeni w lepszy sprzęt ochronny i bezpieczniejsze kaski, które jednak początkowo nie były obowiązkowe.
W latach 20. XX wieku na wschodzie Stanów Zjednoczonych zaczął tworzyć się futbol zawodowy. Już w 1920 roku została utworzona liga NFL (National Football League), działająca zresztą do dzisiaj. Co ciekawe, początkowo zawodowe mecze futbolu nie wzbudzały dużego zainteresowania wśród Amerykanów. Dopiero upowszechnienie się telewizji sprawiło, że społeczeństwo pokochało ten sport. Już w latach 60. XX wieku NFL stało się bardziej popularne niż tryumfujący wcześniej baseball. W 1967 roku odbył się pierwszy mecz finałowy Super Bowl. Tak właśnie powstał sport, który przyciąga do siebie miliony ludzi nie tylko w USA, ale także na całym świecie.